Noc Muzeów

    • 21.05.2022

    • Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Śmiełów, Polska

    • Bezpłatnie
  • Organizator: Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
  • Strona internetowa: https://mnp.art.pl/rok-romantyzmu/

Informacje o wydarzeniu

21/22. maja 2022 (sobota-niedziela) godz. 17:00/ NOC MUZEÓW

PREMIERA MINI SERIALU Z CYKLU DO ZOBACZENIA W MUZEUM – ŚMIEŁÓW Tym razem opowiadamy o Śmiełowie – jego historii i współczesności, o muzealnych ekspozycjach, wielkich gościach pałacu, wyjątkowym parku. A wszystko to dzieje się w maju

WYSTAWA Artyści: prof. dr hab. Robert Kuśmirowski; współpraca Ewa Juszkiewicz i Łukasz Owczarek Kurator: Ewa Kostołowska

Wystawa połączy dzieła, obiekty i elementy, tożsame ze zbiorem w muzeum oraz nowe realizacje artystyczne nawiązujące lub zbliżające się do tematyki Mickiewiczowskiej i doby romantyzmu.

17:00–18:30 Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop wariacje na temat Ballad i romansów Adama Mickiewicza

Występ kuglarzy, szczudlarzy i aktorów w scenach z epoki, którzy przejmą w posiadanie dziedziniec przed pałacem w Śmiełowie, wypełniając go żywiołową prezentacją, interesującą również dla najmłodszych.

19:00–20:00 Fundacja Nomina Rosae. Ogród Kultury Dawnej

Teatralizowany pokaz mody z okresu romantyzmu, podczas którego zostanie zaprezentowanych 10 kreacji pieczołowicie odtworzonych na podstawie źródeł ikonograficznych oraz oryginalnych ubiorów. Bohaterami pokazu będą romantyczni poeci polscy oraz damy ich serc. Prezentacji ubiorów towarzyszyć będą wyjątki z korespondencji, literatury i innych źródeł, dotyczące mody, ale także jej miejsca w kulturze romantycznej i w damsko-męskich relacjach. Ubiory zostaną zaprezentowane przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora z Krakowa; w pokazie wezmą udział także aktorzy Teatru Nomina Rosae.

20:30–22:00 Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky

Koncert ukraińskiej formacji ethno-rockowej wraz z pisarzem Andrzejem Stasiukiem, z muzyką do poezji Adama Mickiewicza. Zaprezentowane zostaną utwory ze wspólnego albumu muzycznego wykonawców, w wyjątkowo energetycznych interpretacjach śpiewanych po polsku, ukraińsku i krymskotatarsku.