Rok Romantyzmu Polskiego w MNP

Zajęcia edukacyjne, wykłady, koncert, spektakle teatralne i lekcje dla dzieci i młodzieży. To tylko niektóre z imprez zaplanowanych między marcem a grudniem tego roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

Ze względu na wieloodziałowy charakter MNP, obchody odbędą się w kilku oddziałach Muzeum - w Galerii Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum instrumentów Muzycznych, Wielkopolskim Muzeum Wojskowym oraz w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

To właśnie Muzeum Adama Mickiewicza przewidziało najbogatszy program obchodów, nie tylko ze względu na patrona instytucji, ale też przez wzgląd na historię obiektu. Śmiałowski pałac leżący w czasie romantyzmu na granicy Rosji i Prus, stał się miejscem patriotycznej kontrabandy, a podczas powstania listopadowego był miejscem przerzutu ochotników do Królestwa. W sierpniu 1831 roku w Pałacu zatrzymał się A. Mickiewicz, który wiózł ze sobą pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego. Z jego pobytem wiąże się wiele historii, których będzie można posłuchać podczas obchodów RRP.

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Źródło: mnp.art.pl

Rok Romantyzmu Polskiego w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Przez najbliższych kilka miesięcy będzie można wziąć udział w otwartych i bezpłatnych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Na 27 marca zaplanowano wykład prof. dr hab. Jerzego Borowczyka „O Mickiewiczowskiej i filomackiej sztuce przyjaźni”. W kwietniu będzie można posłuchać o „Manifestach ekologicznych romantyków” oraz „Salonach romantycznych”. 24 kwietnia wysłuchać będzie można koncertu muzyki klasycznej.

8 maja otwarta zostanie wystawa, która ma nam na nowo pokazać historię obiektu. Przeszłość pałacu będzie też można odkryć w miniserialu, który ukaże się pod koniec maja. Będzie to element Nocy Muzeów, podczas której zaplanowano również wariacje na temat „Ballad i romansów” z udziałem aktorów, kuglarzy i szczudlarzy. Na tę niezwykłą noc zaplanowano też teatralizowany pokaz mody oraz koncert z udziałem ukraińskiego zespołu Haydamaky.

Czerwcowe obchody rozpoczną się „Debatą romantyczną” w pierwszą niedzielę miesiąca. 11 czerwca znów będzie można wysłuchać koncertu, tym razem plenerowego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal.

3 lipca usłyszymy „Koncert Jankiela” połączony z recytacją, a 17 lipca przeniesiemy się w świat „Baśni Mickiewiczowskiego świata dla młodszych i starszych”. Tego samego dnia odbędzie się koncert połączony z opowieściami, do których punktem wyjścia staną się ballady Mickiewicza. Również w wakacje, 7 sierpnia przewidziano koncert „Pijmy zdrowie Mickiewicza”, w czasie którego wysłuchać będzie można pieśni towarzyszących z repertuaru Filomatów i Filaretów.

Aleja lipowo-grabowa, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Źródło: mnp.art.pl

4 września w Muzeum w Śmiełowie odbędzie się oprowadzanie narracyjne i koncert. Poznamy „Romantyzm na nowo” i usłyszymy miniatury romantyczne o zróżnicowanym charakterze. Kolejne tygodnie wypełnią wykłady - o sporze Mickiewicza z Krasińskim o ideę narodu, o mickiewiczowskiej kolekcji muzeum Literatury w Warszawie i „Romantycznej Europie”.

Aktor Andrzej Seweryn, który grał sędziego w „Panu Tadeuszu” Adama Wajdy opowie o swojej przygodzie z Mickiewiczem w czasie spotkania autorskiego 15 października. Listopadowe wieczory będą okazją do wsłuchania monodramu i koncertu akordeonowego trio, które wykona utwory inspirowane twórczością Stanisława Moniuszki.

Rok Romantyzmu Polskiego w Galerii Malarstwa i Rzeźby

Galeria Malarstwa i Rzeźby przygotowała cykl wykładów, głównie poświęconych konkretnym twórcom doby romantyzmu lub ich poszczególnym dziełom, a 16 października zaplanowano debatę o romantyzmie w sztukach plastycznych. Spotkania w tym oddziale MNP będą się odbywać od marca do początku listopada, z przerwą wakacyjną.

Ponadto zaplanowano dwa rodzaje zajęć dla uczniów szkół podstawowych. Jedne w formie rozmowy przy dziełach sztuki, mają na celu zapoznanie dzieci z kontekstem epoki. Druga oferta jest prowadzona w formie zajęć z historii Polski w oparciu o dzieła poznańskiej kolekcji.

Rok Romantyzmu Polskiego w Muzeum Sztuk Użytkowych

29 kwietnia będziemy mogli się przekonać jak mieszkali romantyczni twórcy i czy epoka odcisnęła się także we wnętrzach. 10 czerwca poznamy z kolei biżuterię romantyczną, która może zaskoczyć, bo tworzona była nie tylko z metali, ale też z... włosów! Po wakacyjnej przerwie zaplanowano wykład o tym, co romantyzm wniósł do mody oraz o porcelanie.

Muzeum Sztuk użytkowych zaplanowało też lekcje o romantyzmie i inspiracjach nim, a uczestnicy zaprojektują wazon czerpiąc z twórczości Chopina. Lekcje można zamawiać do końca roku.

Muzeum Sztuk Użytkowych, fot. S. Obst, źródło: map.art.pl

Rok Romantyzmu Polskiego w Muzeum Instrumentów Muzycznych

W Muzeum Instrumentów Muzycznych w maju odbędzie się wykład poświęcony Fryderykowi Chopinowi. W listopadzie zaplanowano monodram o relacji Chopina i Georga Sanda. Ponadto usłyszmy też koncert z muzyką epoki romantyzmu. Wydarzenie poprzedzi wykład wprowadzający.

Rok Romantyzmu Polskiego w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym

Ten oddział MNP przewidział dwa wykłady. Majowy poświęcony będzie broni powstańców styczniowych, zaś październikowy ma dotyczyć Wielkopolan w powstańcu styczniowym.

Więcej informacji o obchodach Roku Romantyzmu Polskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu można znaleźć na stronie instytucji. Tu też udostępnione są karty pracy, które można wykorzystać w czasie zajęć poświęconych epoce lub w trakcie samodzielnej wizyty w poznańskim Muzeum.