Narodowe Czytanie 2022

Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznym Narodowym Czytaniu, którego lekturą w 2022 roku są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W tym roku mija 200. rocznica pierwszego wydania tej publikacji.

W 1822 roku ukazały się „Ballady i romanse”, które dały początek polskiemu romantyzmowi. Z okazji 200. rocznicy tego doniosłego wydarzenia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. W ramach obchodów RRP, dzieło Mickiewicza będzie prezentowane w całym kraju w ramach Narodowego Czytania.

Źródło: Polona

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Przez ostatnią dekadę czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz zbiór polskich nowel.

Corocznie Narodowe Czytanie jest inaugurowane przez Parę Prezydencką w warszawskim Ogrodzie Saskim. Lektura czytana jest jednak przez aktorów, nauczycieli oraz pasjonatów literatury i rozbrzmiewa w tysiącach miejsc.

Organizatorów lokalnych odsłon akcji zachęcamy do dodawania wydarzeń na naszej stronie, zaznaczając kategorię „Narodowe czytanie”.